Këshilli i Ministrave i Arabisë Saudite ka miratuar nisjen e një programi bërthamor kombëtar, njoftoi sot Agjencia e Shtypit e Arabisë Saudite (SPA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas SPA-së, Këshilli i kryesuar nga mbreti Salman bin Abdulaziz, theksoi se programi i propozuar bërthamor do të përkushtohej ekskluzivisht për “qëllime paqësore” dhe do të mbikëqyret nga organet rregullatore ndërkombëtare.

Ministri saudit i Energjisë Khalid al-Falih njoftoi më herët planet për të nënshkruar marrëveshjet për ndërtimin e dy stacioneve të energjisë bërthamore vitin e ardhshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here