LG do të hapë fabrikën më të madhe në Evropë të prodhimit të baterive lithium-ion për makinat elektrike njoftoi kompania ditën e sotme.

Divizioni i saj LG Chem do të hapë dyert e fabrikës në 2019-ën në Poloni shkruante agjencia e lajmeve Reuters me një kapacitet prodhimi prej 100,000 bateri çdo vit.

Për ta vendosur në perspektivë, fabrika më e madhe në botë e prodhimit të baterive në pronësi të Panasonic në Kinë prodhon 200,000 bateri në vit ndërsa Musk shpreson se me fabrikën e tij Gigafactory do të prodhojë 500,000 baterinë vit.

Sipas Musk, fabrika e tij e cila është shumë larg kapaciteteve maksimale aktualisht prodhon më shumë bateri se çdo fabrikë tjetër në botë.

LG do të shpenzojë afro 1.63 miliard dollar për fabrikën e cila do të ndërtohet në Wroclaw, 190 kilometër larg nga kufiri me Gjermaninë, shtëpinë e grupit Volkswagen i cili synon të investojë 20 miliard Euro në makinat elektrike deri më 2030-ën.

Fabrika do të punësojë 2,500 njerëz dhe do të shërbejë për ushqyer aspiratat e prodhuesve tradicionalë të makinave në migrimin e tyre drejt elektrifikimit. /PCWorld Albanian

The post LG do të ndërtojë fabrikën më të madhe të baterive për makinat elektrike në Evropë appeared first on PCWorld Albanian.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here