Në Sofje tashmë kanë arritur mbi 30 lider të shteteve anëtare të BE-së, në mesin e tyre edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe lider të Shteteve të Ballkanit. Gjatë tërë ditës, një pjesë e madhe e rrugëve të qendrës së Sofjes kanë qenë të bllokuara të eskortave të shumta të liderëve, pjesëmarrës në këtë Samit.

Në fotot e siguruara nga lajmi.net shihet eskorta e protokollit shtetëror bullgar që është rezervuar për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi tashmë ka zhvilluar takimet e para në Sofje, me përfaqësuesen Mogherini dhe presidentin serb, Vuçiq.

32744184_10156307779108149_6864386572653953024_n 32762346_10156307779018149_4249882826725392384_n

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here