‘Konflikti i ngrirë’ është thirrje për luftë

Megjithëse në politikën kosovare ende nuk është arritur konsensusi operacional dhe organizativ se si do të duhej të bëheshin bisedimet e fazës finale me...

Eugjenika negative e Nanos

Mustafa Nano ndezi gjakrat. Duke folur mbi cilësinë e gjakut të tjerëve. Ç’tha ai? Ai shpaloi habinë e tij se “pse aq shumë kosovarë bëjnë...

Mustafa hoqi maskën, tash i shihet pafytyrësia

Thonë shpesh se regjimeve u bien maskat përfundimisht atëherë kur veprimet e pushtetit bien ndesh me të vërtetat zyrtare që vetë ky i fundit i trumbeton. I tillë është rasti me vendimin e Gjykatës Kushtetuese rreth përputhshmërisë së Parimeve të “Zajednicës” me Kushtetutën. Nga: Zgjim Hyseni Për vite me radhë diskursi ideologjik e ka përshkruar […]

Nga bunkerët te ndasitë fetare, ja çuditë shqiptare

Çdo komb ka karakteristikat e tij megjithëse për dikë tjetër mund të duken të çuditshme. Edhe Shqipëria ka të sajat, ndoshta pak më shumë se fqinjët. Më poshtë është një renditje e “çudirave shqiptare”. 1. Shqipëria kufizohet me popullsi shqiptare Me ndarjen e kufijve që u bënë në vitin 1913, në Konferencën e Ambasadorëve në […]

Gjendja e vështirë e dy jetimëve nga Podujeva, kërkohet ndihmë për...

Dy jetimë nga Podujeva, njëri 18-vjeç dhe tjetri 12-vjeç jetojnë vetëm në një shtëpi prej balte e cila dita-ditës rrezikohet të shembet. Ata jetojnë vetëm tash e 10 vite kur nëna e tyre kishte ndërruar jetë dhe babai i tyre jeton në një shtëpi tjetër me gruan të cilën e kishte martuar pas vdekjes së […]

Provokon Kryeministri serb me shqiptarët: Serbia do ta ketë në Kosovë...

“Shqipëria le të përgatitet të luftoj përpos kundër Serbisë, në të ardhmen edhe me kombëtaren e Zajdenicës në Kosovë”, ka shkruar Kryeministri serb, raportojnë mediat serbe. Vuçiq i ka thënë gazetës Kurrir se Asociacioni i Komunave Serbe në Kosovë përpos shumë kompetencave të një autonomie brenda një shteti të lodhur do të ketë edhe ekipin […]

Ilir Mirena “deshifron” ngutjen e koalicionit për rahatimin e militantëve nëpër...

Publicisti kosovar, Ilir Mirena ka theksuar se mënyra se si dy partitë në koalicion po mundohet që t’i rehatojnë njerëzit e tyre nëpër borde të ndërmmarrjeve publike, tregon më së miri se as drejtuesit e qeverisë nuk janë të sigurt se sa do t’ju zgjas qëndrimi në pushtet. “Po nguten me i emeru te gjithe […]

Abdixhiku: Republika, siç se kishim ëndërruar asnjëherë

Drejtori i Riinvestit, Lumir Abdixhiku, ka komentuar për zhvillimet e fundit në vend, duke i krahasuar me ato në rajon, raporton Indeksonline. Lexoni postimin e plotë të Lumir Abdixhiku në Facebook: “Mali i Zi dje me ftesë për anëtarësim në NATO; sonte Serbia hapë kapitujt për në BE. E ne? Ne pikë e pesë në […]

APEL: DEPUTETË TË GJITHA NGJYRAVE (KLANEVE, GRUPEVE TË INTERESIT!) PARTIAKE, MBLIDHNI...

1.Ju (të qeverisë dhe të opozitës!) mund të mendoni se me veprimet Tuaja, po fitoni (shumë “beteja politike”, se shtetërore, s’ jeni kërkah!) vota në qytetarinë kosovare, por, fundi i (“luftës politike”!) i kësaj odisejade smile emoticon “politike”, e padyshim edhe “morale”!), në faza afatgjata, do bëhet varrmihësi i: injorancës, infantilitetit, dhe arrogancës Suaj që […]

DEMOKRACIA SKLLAVOPRONARE

REXHEP QOSJA Dje pasdite, në medie elektronike dëgjova dy deklarata që u dhanë me rastin e vizitës së Kryetarit të Kuvendit të Kosovës në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. E para ishte deklarata e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës i cili tha, me një gramatikë prej analfabeti, […]
- Advertisement -

T‘Lexuara

N‘Fokus