Afganistani synon t’ua ndalojë pjesëmarrjen në zgjedhje disa personave

Trupi kryesor zgjedhor në Afganistan ka rekomanduar që 35 kandidatëve t’u ndalohet pjesëmarrja në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, për shkak të dyshimeve se mund të kenë lidhje me grupe të armatosura.

NASA nis misionin e saj drejt Diellit

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA ka nisur misionin e saj për të dërguar një satelit më pranë Diellit se kurrë më parë.

BE i bën thirrje Arabisë Saudite të ofrojë informacione për aktivistet...

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që të ofrojë informacione mbi arrestimet e grave aktiviste për të drejtat e njeriut.

Të shtëna me armë zjarri në Manchester, dhjetë të lënduar

Dhjetë vetë janë lënduar nga disa të shtëna me armë zjarri në qytetin e Manchesterit.

Temperaturat e larta në Japoni thyejnë rekordin kombëtar

Japonia, për ditë të tëra, është përfshirë nga një valë vdekjeprurëse e nxehtit, ndërsa numri i viktimave varion nga 15 deri në 40. Të hënën,...

Ngadalësohet Qarkullimi Jugor i Atlantikut, priten vite të nxehta

Ky studim tregon se dobësimi i këtij qarkullimi, që konsiston në një sistem rrymash që përfshin edhe atë të Gjirit të Meksikës, është pjesë...

Lufta në Siri, Izraeli: E jashtëzakonshme, shpëtuam jetët e 800 misionarëve

Forca Mbrojtëse e Izraelit që i identifikoi punonjësit e shpëtimit si civilë, shkroi në twitter: “Civilët u evakuuan nga zona e luftës në Sirinë...

Strategjia e SHBA për të parandaluar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e...

Siç njofton korrespondentja Carrolyn Presutti, ndër këto masa është edhe një sistem që lajmëron publikun për ndërhyrjet e huaja: Asgjë nuk është më e shenjtë...

Pakistan: Kandidati për zgjedhje vritet në një sulm në veturë

Zyrtarët nga policia dhe spitali i thanë shërbimit të Radios Evropa e Lirë që Ikramullah Gandapur që po garonte për ulësen në parlament, vdiq...

Konservatorët në Spanjë, zgjedhin pasuesin e Rajoy-t

Pablo Casado mori një fitore të qartë në votimin e anëtarëve të Partisë Popullore (PP) dhe filloi mandatin e tij me një thirrje për...
- Advertisement -

T‘Lexuara

N‘Fokus