Mbrojtja Civile Siriane, e njohur edhe si “Helmetat e Bardha”, tha se shpërthimi ka ndodhur në qytetin Sarmada, që gjendet afër kufirit me Turqinë.

Ndërkaq, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, organizatë me bazë në Londër, fillimisht ka thënë se numri i viktimave nga ky shpërthim është 18. Megjithatë, më vonë kjo organizatë tha se numri i viktimave është rritur pasi kanë arritur që të nxjerrin trupa nga rrënojat.

Ende nuk dihet shkaku pse ka ndodhur shpërthimi në këtë depo dhe po ashtu nuk është e qartë se nëse të gjitha viktimat janë civilë.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut tha se depoja e armëve, që gjendej në bodrumin e një ndërtese, drejtohej nga një tregtar i armëve, që ka lidhje të ngushta me al-Kaidën.

Vullnetarët e “Helmetave të Bardha” në Idlib, i kanë thënë agjencisë së lajmeve DPA, se edhe të paktën 70 persona të tjerë janë plagosur nga ky shpërthim.

Ndërkaq, forcat e Qeverisë siriane luftojnë me rebelët në Idlib, që kryesisht kontrollohet nga Hayat Tahrir al-Sham, një aleancë islamike që udhëhiqet nga një grup i lidhur me al-Kaidën.

Në tre vjetët e fundit, mijëra rebelë dhe familjet e tyre kanë ardhur nga pjesë të ndryshme të Sirisë në Idlib, pas marrëveshjeve për evakuimin e tyre në mes të rebelëve dhe Qeverisë siriane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here